PROGRAMA DE FALLES 2017

0
285
Fallera Major Infantil 1970 - NO

Dilluns, 9 de gener

20.30 hores.

Inauguració dels Jocs Fallers.

Lloc: Casal de la Falla Saladar.

 

Dies 9, 12, 13, 14, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 27 i 28 de gener

20.30 hores.

Jocs Fallers 2017.

Lloc: Casal de la Falla Saladar.

 

Dimecres, 1 de febrer

20.30 hores.

Semifinals dels Jocs Fallers.

Lloc: Casal de la Falla Saladar.

 

Dijous, 2 de febrer

20.30 hores.

Finals dels Jocs Fallers.

Lloc: Casal de la Falla Saladar.

 

Donarà inici el VIII Concurs de Fotografia amb temàtica fallera organitzat per Fundació Falla Centro, amb els premis següents: 1r premi amb 200 €; 2n premi amb 100 €; premi a la fotografia més votada en Facebook amb 100 €. La resta de les bases les podreu trobar en el Facebook de la Falla Centro.

 

Dijous i divendres, 16 i 17 de febrer

El dijous 16 durant tot el dia i el divendres 17 sols de matí, i en horari habitual d’obertura del Museu del Joguet, muntatge de l’Exposició del Ninot.

 

Divendres, 17 de febrer

Visita del jurat del premi Pepe Simó al ninot indultat 2017.

 

Dissabte, 18 de febrer

18 hores.

Concentració dels càrrecs fallers 2017 a la plaça de l’Ajuntament.

19 hores.

Inauguració de l’Exposició del Ninot 2017 en el Centre d’Art l’Estació, al mateix temps es nomenaran els ninots indultats guanyadors de les Falles de Dénia 2017.

Es podrà visitar fins al 4 de març en l’horari habitual d’aquest.

21 hores.

Gala Fallera amb el lliurament dels distintius de Faller Exemplar 2017, a Maria Amparo Monserrat Salort i Josep Miquel Bolufer Crespo, i de les recompenses de Junta Local Fallera i la Junta Central Fallera.

Lloc: Salons El Poblet.

 

Diumenge, 19 de febrer

13.00 hores.

7è Concurs de paelles organitzat per la Falla Baix la Mar.

Lloc: Carrer del Pont.

 

Dissabte, 25 de febrer

19 hores.

Gala Fallera Infantil amb el lliurament de recompenses de Junta Local Fallera i Junta Central Fallera.

Lloc: Centre Social.

En acabar hi haurà un berenar per a tots els xiquets assistents a l’acte.

 

Diumenge, 26 de febrer

09.15 hores.

Concentració dels càrrecs fallers 2017 i dels participants en els bans de cada districte a la plaça de l’Ajuntament.

09.45 hores.

Bans fallers per les diverses demarcacions falleres amb l’ordre següent:

  • Falla Les Roques
  • Falla Darrere del castell
  • Falla Campaments
  • Falla Oeste
  • Falla Camp Roig
  • Falla París Pedrera
  • Falla Saladar
  • Falla Diana
  • Falla Port Rotes
  • Falla Baix la Mar
  • Falla Centro

13 hores.

Presentació d’una xicoteta mostra fallera en la Plaça del Consell.

13.30 hores.

Des dels baixos de l’Ajuntament de Dénia, amb la presència del senyor Alcalde, la Regidora de Festes, Junta Local Fallera i Corts d’Honor, CRIDA 2017 a càrrec de les Falleres Majors de Dénia, Inés Alacreu Roselló i Mar Cabrera Ramis. Tot seguit, des dels mateixos baixos, tindrà lloc el PREGÓ a càrrec de Sisca Gil Ferrer.

17 hores.

Visita de cortesia de les Falleres Majors de Dénia, Corts d’Honor i Junta Local Fallera a la Residencia de Santa Llúcia.

 

Dimarts, 28 de febrer

19 hores.

Inauguració dels diferents casals fallers.

19.30 hores.

Visita del jurat qualificador als casals que participen en el premi de casals engalanats.

 

Dimecres, 1 de març

19.45 hores.

Concentració de les comissions falleres, Falleres Majors de Dénia, Corts d’Honor i Junta Local Fallera a l’avinguda del Montgó.

20 hores.

Visita de les Falleres Majors de Dénia, Corts d’Honor, Junta Local Fallera i comissions falleres als cassals de les falles Camp Roig, París Pedrera, Saladar, Diana, Port Rotes i Baix la Mar.

 

Dijous, 2 de març

19.45 hores.

Concentració de les comissions falleres, Falleres Majors de Dénia, Corts d’Honor i Junta Local Fallera a la Glorieta del País Valencià (Quatre Cantons).

20 hores.

Visita de les Falleres Majors de Dénia, Corts d’Honor, Junta Local Fallera i comissions falleres als cassals de les falles Centro, Les Roques, Darrere del Castell, Campaments i Oeste.

 

Dissabte, 4 de març

En horari habitual d’obertura del Museu del Joguet, desmuntatge de l’Exposició del Ninot.

21.30 hores.

Sopar de germanor i lliurament dels premis següents:

  • Premis als Jocs Fallers, patrocinats per la Falla Saladar.
  • Premis de les targetes de Nadal, patrocinades per Ex Libris, Cyber Arena i Fernando Moll.
  • Premis a les millors presentacions falleres, patrocinats per…..
  • Premis a les millors presentacions falleres infantils, patrocinats per…..
  • Premis als millors aparadors infantil i gran, patrocinats per Lilian Segre.
  • Premi al millor ban faller, patrocinat per Bar Polígono.
  • Premi al millor casal engalanat, patrocinat per la Regidoria de Festes.
  • Premis als millors mantenidors infantil i gran, patrocinats per…..
  • Premi al millor presentador infantil, patrocinat per…..
  • Premis als millors presentadors, patrocinats per…..

Lloc: Carpa Torrecremada.

 

Diumenge, 5 de març

11 hores.

Bandera de la Falla Oeste.

Recollida de les comissions en l’ordre següent:

  • Falleres Majors de Dénia, Corts d’Honor i Junta Local Fallera
  • Falla Les Roques
  • Falla Darrere del Castell
  • Falla Campaments
  • Falla Camp Roig
  • Falla París Pedrera
  • Falla Saladar
  • Falla Diana
  • Falla Port Rotes
  • Falla Baix la Mar
  • Falla Centro

 

13.30 hores.

Imposició de corbatins en l’estendard de la Falla Oeste.

14 hores.

Mascletada a la plaça Valgamedios.

 

De l’1 al 14 de març

14 hores.

Tir de carcasses anunciadores.

 

Divendres, 10 de març

Plantà oficial de les Falles de Dénia 2017

08 hores.

Plantà oficial dels monuments fallers en els diferents districtes de la ciutat.

 

Diumenge, 12 de març

12.00 hores.

Concert de l’Agrupació Artística Musical de Dénia en commemoració del nomenament de les Falles com a Patrimoni Immaterial de la Humanitat per la UNESCO, organitzat per la Falla Saladar.

Lloc: Encreuament del Carrer Diana amb Passeig del Saladar.

 

Dimarts, 14 de març

20 hores.

Primera Nit d’Albades a les Falleres Majors de Dénia i a les Falleres Majors de les comissions falleres de la ciutat, amb l’ordre següent:

  • Falleres Majors de Dénia
  • Falla Les Roques
  • Falla Baix la Mar
  • Falla Darrere del Castell
  • Falla Campaments
  • Falla Oeste

 

Dimecres, 15 de març

08 hores.

Plantà dels monuments fallers en els diferents districtes de la ciutat.

10 hores.

Esmorzar del dia de la plantà en tots els districtes fallers.

14 hores.

Tir de carcasses anunciadores i dinar del dia de la plantà en tots els districtes fallers.

20 hores.

Segona Nit d’Albades a les Falleres Majors de Dénia i a les Falleres Majors de les comissions falleres de la ciutat, amb l’ordre següent:

  • Falla Camp Roig
  • Falla París Pedrera
  • Falla Saladar
  • Falla Diana
  • Falla Port Rotes
  • Falla Centro

21 hores.

Sopar del dia de la plantà en tots els districtes fallers.

 

Dijous, 16 de març

08 hores.

Plantà dels monuments fallers en els diferents districtes de la ciutat.

10 hores.

Esmorzar del dia de la plantà en tots els districtes fallers.

14 hores.

Tir de carcasses anunciadores i dinar del dia de la plantà en tots els districtes fallers.

17 hores.

Dansà en la plaça del Consell.

19.30 hores.

Visita de cortesia de les Falleres Majors de Dénia, Corts d’Honor i Junta Local Fallera a tots els districtes fallers amb l’ordre següent:

  • Falla Les Roques
  • Falla Baix la Mar
  • Falla Darrere del Castell
  • Falla Campaments
  • Falla Oeste
  • Falla Camp Roig
  • Falla París Pedrera
  • Falla Saladar
  • Falla Diana
  • Falla Port Rotes
  • Falla Centro

21 hores.

Sopar del dia de la plantà en tots els districtes fallers.

Començarà el recorregut pels diversos districtes fallers del jurat qualificador del premi Luís Francisco Carrió a la millor Crítica Local patrocinat per Canfali Marina Alta, i del jurat qualificador del premi El Sacabutx a la millor Crítica Fallera patrocinat per GD Solucions Industrials.

22 hores.

Plantà “al tomb” de la falla de la Junta Local Fallera en la plaça del Consell. En el transcurs s’oferirà xocolate, bunyols i coca maria per a tots els visitants.

 

Divendres, 17 de març

07 hores.

Despertà en tots els districtes fallers.

08.30 hores.

Visita del jurat qualificador a les diferents falles.

Recollida de falleres i cercaviles en tots els districtes fallers.

09 hores.

Visita dels jurats de la resta de premis fallers.

09.30 hores.

Concentració a la plaça de l’Ajuntament de totes les comissions falleres.

10 hores.

Acte d’homenatge a les Falleres Majors de Dénia i a les Falleres Majors de Les Roques, Baix la Mar, Darrere del Castell, Campaments i Oeste.

13 hores.

Lliurament de premis de les falles infantils 2017.

  • Premis de la secció primera infantil.
  • Premi Enginy i Gràcia secció primera infantil, patrocinat per…..
  • Premis de la secció especial infantil.
  • Premi Enginy i Gràcia secció especial infantil, patrocinat per…..
  • Banderí a la millor Falla Infantil de Dénia, atorgat per l’Ajuntament de Dénia.
  • Banderí a la millor Falla Infantil de Dénia, atorgat per Junta Central Fallera.
  • Premi a la Millor Pintura de falla infantil, patrocinat per Juanma López, Pintures i Aplicacions.
  • Premi Pepe Simó al ninot indultat infantil, patrocinat per Seguros Pedrós.

Retransmissió dels premis en directe per Montgó Ràdio i Ràdio Dénia Cadena Ser.

14 hores.

Mascletades en els diferents districtes fallers.

14.30 hores.

Mascletada en la Glorieta del País Valencià organitzada per la Falla Centro.

18 hores.

Visita de cortesia de les Falleres Majors de Dénia, Corts d’Honor i Junta Local Fallera a la Llar del Jubilat i al 1r i 2n Grup de Mariners.

21 hores.

Lliurament de premis de les falles grans 2017.

  • Premis de la secció primera.
  • Premi Enginy i Gràcia secció primera, patrocinat per…..
  • Premis de la secció especial.
  • Premi Enginy i Gràcia secció especial, patrocinat per…..
  • Banderí a la millor Falla de Dénia, atorgat per l’Ajuntament de Dénia.
  • Banderí a la millor Falla de Dénia, atorgat per Junta Central Fallera.

Altres premis:

Premi a la millor Pintura de falla, patrocinat per Juanma López, Pintures i Aplicacions.

  • Premi Pepe Simó al ninot indultat, patrocinat per Seguros Pedrós.
  • Premi a la Promoció del Valencià, patrocinat pel Departament de Normalització Lingüística de l’Ajuntament.
  • Premi a la millor Crítica Turística, patrocinat per la Regidoria de Turisme.
  • Premi a la millor Crítica Mediambiental i Gestió de Residus, patrocinat per la Regidoria de Medi Ambient i Urbaser.
  • Premi Luis Francisco Carrió a la millor Crítica Local, patrocinat per Canfali Marina Alta.
  • Premi El Sacabutx a la millor Crítica Fallera, patrocinat per GD Solucions Industrials.
  • Premi José Vicente Negre a l’Activitat Fallera, patrocinat per la Cooperativa de Taxis Dénia.
  • Premi al Risc, patrocinat per Espabrok Bisquert Molines, Corredoria de Segurs.
  • Premi a l’Ornamentació, patrocinat per la Tertúlia Fallera.
  • Premi al millor llibre de Falla, patrocinat per la Regidoria de Cultura.
  • Premi al millor carrer engalanat, patrocinat per la Regidoria de Festes.

 

Retransmissió dels premis en directe per Montgó Ràdio i Ràdio Dénia Cadena Ser. També es podran seguir des de la plaça de l’Ajuntament a través de les pantalles instal·lades per  Estudio 8 i Tv Dénia.

23 hores.

Revetlles en els diferents districtes fallers.

 

Dissabte, 18 de març

07 hores.

Despertà en tots els districtes fallers.

9 hores.

Recollida de fallers i cercaviles en tots els districtes fallers

10.00 hores.

Concentració a la plaça de l’Ajuntament de totes les comissions falleres.

10.30 hores.

Acte d’homenatge a les Falleres Majors de Camp Roig, París Pedrera, Saladar, Diana, Port Rotes i Centro.

14 hores.

Mascletades en els diferents districtes fallers.

14.30 hores.

Mascletada en la Glorieta del País Valencià organitzada per la Falla Centro.

17 hores.

Visita de cortesia de les Falleres Majors de Dénia, Corts d’Honor, Junta Local Fallera i Regidora de Festes a les falles guanyadores i als carrers engalanats.

19 hores.

Entrada de Bandes de les diferents comissions falleres i Junta Local Fallera de Dénia.

Itinerari: Carrer del Marqués de Campo, Carrer Diana i plaça del Consell.

20.30 hores.

Mascletada en….

23 hores.

Revetlles en els diferents districtes fallers.
Diumenge, 19 de març

Dia de Sant Josep

07 hores.

Despertà en tots els districtes fallers.

10 hores.

Cercaviles en tots els districtes fallers.

11 hores.

Missa en honor a Sant Josep a l’església de l’Assumpció.

11.30 hores.

Ofrena de flors a la Mare de Déu dels Desemparats.

Itinerari: Carrer del Marqués de Campo, Carrer Diana, Carrer Magallanes i plaça del Convent.

14.30 hores.

Mascletades en els diferents districtes fallers.

15 hores.

Mascletada en la Glorieta del País Valencià organitzada per la Falla Centro.

17 hores.

Cercaviles en tots els districtes fallers.

19 hores.

Recepció dels nous presidents per a l’exercici 2017-2018 en els baixos de l’Ajuntament.

 

Cremà de les Falles

21 hores.

Cremà de la falla de la Junta Local Fallera.

Falles infantils de la secció primera:

21 hores.

Cremà de totes les falles infantils excepte la del primer premi. Al mateix temps es cremaran les falles del 1r i 2n Grup de Mariners.

21.30 hores.

Cremà de la falla infantil guanyadora del 1r premi.

Falles infantils de la secció especial:

22 hores.

Cremà de totes les falles infantils excepte la del primer premi.

22.30 hores.

Cremà de la falla infantil guanyadora del 1r premi.

Falles de la secció primera:

00.15 hores.

Cremà de les falles guanyadores del 7è i 6è premi.

00.45 hores.

Cremà de les falles guanyadores del 5è i 4t premi.

01.15 hores.

Cremà de les falles guanyadores del 3r i 2n premi.

01.45 hores.

Cremà de la falla guanyadora del 1r premi.

Falles de la secció especial:

02.00 hores.

Cremà de les falles guanyadores del 4t i 3r premi.

02.45 hores.

Cremà de la falla guanyadora del 2n premi.

03.00 hores.

Cremà de la falla guanyadora del 1r premi.

 

Els horaris de la cremà són aproximats. Es prega al públic que respecte les normes i regles que establisquen tant el cos de bombers com Protecció Civil de Dénia.

Les falles de Dénia i Junta Local Fallera agraeixen a l’Ajuntament de Dénia, Forces de Seguretat, Bombers, Protecció Civil, Creu Roja, voluntariat i les entitats públiques i privades la seua col·laboració en l’engrandiment de la festa fallera en la nostra ciutat.

La Junta Local Fallera de Dénia es reserva el dret de realitzar qualsevol canvi en el programa de Falles 2017 per circumstàncies imprevisibles que puguen sorgir, relacionades o no amb la festa fallera.

 

Junta Local Fallera de Dénia